Latarnia w Gąskach

Niewątpliwie największą atrakcją turystyczną jest latarnia morska w Gąskach. Została zbudowana w czasie zimy na przełomie 1877/78r., mierzy 50,2 m. wysokości i jest drugą co do wielkości latarnią morską w Polsce. Posiada masywne fundamenty, obsadzone na ośmiokątnej podstawie o średnicy 11,3 m. Światło latarni jest widoczne przy dobrej pogodzie z odległości 19,5 mili morskiej- co daje około 36 kilometrów. Jest udostępniona do zwiedzania. Na szczyt prowadzą kręte schody, a widok z tarasu zapiera dech w piersiach. W wakacje ( od 01.07 do 31.08) czynna codziennie od 10.00 do 20. 00 z przerwą od 13.30 do 15.00, ceny biletów : normalny 4 zł., ulgowy 3 zł.

Przystań rybacka w Chłopach

Przystań rybacka jest często odwie­dzana przez letników pragnących zjeść rybę prosto z morza.

Nie brakuje też smacznych ryb morskich wędzonych i smażonych na miejscu.

Jezioro Jamno

Całe jezioro znajduje się w Gminie Mielno. Jego średnia głębokość wynosi 1,4 m, a maksymalna 3,9 m. Jezioro powstało z dawnej zatoki morskiej, uchodzą do niego dwie rzeki: Dzierżęcinka oraz Uniesta. Jamno jest połączone z Morzem Bałtyckim poprzez kanał zwany Jamieńskim Nurtem, który znajduje się ok. 2 km za Unieściem. Dominującymi gatunkami ryb w wodach Jamna są: leszcz, sandacz, węgorz europejski. Pozostałymi gatunkami ryb występującymi w jeziorze są: szczupak pospolity, lin, karaś, okoń europejski, płoć, krąp, jazgarz, troć wędrowna. W Jamnie występuje minóg rzeczny, który jest gatunkiem ściśle chronionym w Polsce.

Ogrody Hortulus Spectabilis

Udostępnione do zwiedzania od czerwcu 2014 roku Ogrody Hortulus Spectabilis, to realizowany od 2003 roku autorski projekt zespołu ogrodów o różnej stylistyce, w założeniu mającego pełnić rolę oryginalnego, jedynego takiego w Polsce miejsca wypoczynku i rekreacji. Centralnym jego punktem jest największy w świecie labirynt grabowy, który powstał z 18 tysięcy sztuk sadzonek tego drzewa. Labirynt zajmuje powierzchnię 1 ha, ma ściany o wysokości 2 metrów, a łączna długości jego korytarzy wynosi ponad 3,2 km. Spacery po labiryncie, jedną z trzech tras zwiedzania gwarantują doskonałą zabawę. W jego sercu znajduje się 20 metrowa wieża widokowa, której oryginalna konstrukcja została zrealizowana  na wzór podwójnej nicią DNA. Z tarasu wieży rozpościera się wspaniały widok na okoliczne wioski, w dobrą pogodę na morze, ale przede wszystkim na otaczające labirynt Ogrody Magii, Energii, Czasu i Przestrzeni.  Jest to zespół ogrodów o powierzchni około 6 ha, w którym znajdziemy: magiczny kamienny krąg, ogrody „4 pory roku”, ogród zegarów, ogród „kalendarz celtycki”, dające inspirację do przemyśleń na temat przemijania oraz angielskie rabaty bylinowe cieszące oko kolorami i elementami architektonicznymi, rosarium z parterami bukszpanowymi, a także ogrody węzłowe i topiary bukszpanowe. Ogrody Hortulus Spectabilis to nie tylko starannie pielęgnowane kompozycje roślinne oraz wyszukane i oryginalnie wkomponowane elementy architektury i sztuki ogrodowej, ale także doskonałe miejsce zabawy, rekreacji i wypoczynku dla rodzin z dziećmi, po którym można się poruszać  z wózkami dziecięcymi, wózkami inwalidzkimi. Brzozowy lasek zachęca do relaksu w fotelach i hamakach.

Park linowy Tukan w Mielnie

Wypoczywając nad morzem w Mielnie z pewnością warto odwiedzić Park Linowy Tukan. Niedaleko plaż, około 5 minut od centrum miasteczka znajduje się Park Linowy, w którym czeka ponad 70 atrakcji dla dorosłych i dzieci na 4 zróżnicowanych trasach.

Trasa dla dzieci
Trasa dziecięca to 18 przeszkód linowych dla dzieci mierzących co najmniej 130 cm wzrostu. Trasa przebiega 2 metry ponad ziemią i oferuje mnóstwo adrenaliny oraz świetną zabawę. Nasi instruktorzy w każdym momencie służą pomocą i gwarantują bezpieczeństwo rozrywki.
Trasa średnia
Trasa średnia to 16 przeszkód niewymagających dużej sprawności fizycznej, ale dających zastrzyk pozytywnych emocji. W najwyższym punkcie trasa jest zawieszona na wysokości aż 7 metrów. Do pokonania są również dwa zjazdy tyrolskie.
Trasa trudna
Trasa trudna dostarcza najwięcej adrenaliny, składa się ona z 23 przeszkód, a najwyższy punkt znajduje się na wysokości 12 metrów ponad ziemią! Dodatkową atrakcją są tu trzy zjazdy tyrolskie, najdłuższy z nich o długości około 80 metrów.
Od 2016 roku w Parku Linowym Tukan w Mielnie dostępna jest też nowa trasa dla najmłodszych gości - 10 atrakcji zbudowanych jedynie pół metra nad ziemią. Trasa pozwala dorosłym przetestować swoje umiejętności, a maluchom poniżej 130 cm wzrostu spróbować swoich sił na linowych atrakcjach pod czujnym okiem rodzica.
Dodatkowo w Parku Linowym jest możliwość zabawy na slackline i rozgrywki piłkarzyków.

Park Linowy Tukan
ul. Chmielna, Mielno
tel. 605-767-022, 501-679-550
tukan@parkmielno.pl
www.parkmielno.pl

Aleja lipowa

Droga z Mielna do Mielenka licząca 2,3 km – biegnie wzdłuż alei ponad 150–letnich lip. Stare drzewa szczególnie pięknie reprezentują się wiosną i jesienią, a w okresie letnim tworzą naturalny szpaler i osłonę dla kie­rowców przed słońcem. Aleja tworzy korytarz ekologiczny, łączący wspomniane miejscowości oraz wchodzi w skład systemu regionalnych zadrzewień alejowych, mających uwarunkowania historyczne.

Ponad dwukilometrową drogę z Mielna można także przebyć przez las mieszany lub chodnikiem.

Nadmorski szlak 45km.

Nadmorski szlak - czerwone oznakowanie- 45 km długości

Trasa: Pleśna - Gąski Latarnia - Sarbinowo - Mielno - Strzeżenica - Dobiesławiec - Mścice - Jamno - Łabusz - Osieki - Iwęcino – Bielkowo

Szlak prowadzi wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego. Jest częścią międzynarodowego szlaku rowerowego. Wzdłuż trasy znajduje się wiele zabytków oraz pomników przyrody .

Warto zobaczyć:

Latarnia w Gąskach,wybudowana w latach 1876-1877- otwarta dla turystów.

Gotycki Kościół Odrodzenia z XIX wieku w Sarbinowie z wieża wybudowaną z podstawą w kształcie ośmiokąta.

Miejscowość Chłopy z unikalnym budownictwem o konstrukcji szachulcowej.

 

Szlak pieszy:

Szlak nadmorski -czerwone oznakowanie-39 km długości

Trasa: Pleśna - Gąski latarnia - Sarbinowo - Chłopy - Mielno - Unieście - Łazy – Dąbki

Część międzynarodowego szlaku z pocątkiem we Francji. Biegnie wzdłuż nadmorskich miejscowości.